Prize Winners 2018-19

Vidyalaya Library Dept. arrange different types of competitions during National Library week (15.11.2018 to 21.11.2018) in the year 2018-19. Following competitions arrange class wise during library week.

  • Story Telling Competition(कथा कथन स्पर्धा) Class-VI(ABC)
Sr.No. Name of Students Class Position
1 Ratish Jha VIA 1st Position
2 Rudra Babu VIC 2nd Position
3 Sadika Korbu VIC 3rd Position
  • Story Writing Competition(कथा लेखन स्पर्धा) Class VII(ABC)
Sr.No. Name of Students Class Position
1 Harashada Pawar VIIB 1st Position
2 Milan Monson VIIC 2nd Position
3 Atish Jadhav VIIB 3rd Position
4 Rituja Pawar VIIB
  • Poetry Writing Competition(काव्य लेखन स्पर्धा) Class-VIII(ABC)
Sr.No. Name of Students Class Position
1 Leena Gangode VIIIB 1st Position
2 Radhika Shukla VIIIB 2nd Position
3 Darafsha Shaikh VIIIA 3rd Position
  • Book Review Competition(पुस्तक समीक्षा स्पर्धा) Class-IX(ABC)
Sr.No. Name of Students Class Position
1 Adiba Patel IXA 1st Position
2 Akshata Kokane IXB 2nd Position
3 Shiwani Jadhav IXC 3rd Position
4 Bhavesh Baviskar IXA
  • Book Review Competition(पुस्तक समीक्षा स्पर्धा) Class-X(ABC)
Sr.No. Name of Students Class Position
1 Shruti Verma XB 1st Position
2 Anjali Jadhav XA 2nd Position
3 Gyaneshwari Bande XA 3rd Position
4 Apeksha Pawar XB
  • Literary Competition
Sr.No. Name of Students Class Position
1 R.V.Renesh XIIA 1st Position
2 Adarsh Kumar XIA 2nd Position
3 Tejas Sable XIIA 3rd Position
  • Designing Book Jacket Competition
Sr.No. Name of Students Class Position
1 Sanika Pawar IXB 1st Position
2 Nupur Kulthe VIIIC 2nd Position
3 Soniya Pawar IXC 3rd Position
  • Making Book Mark Competition
Sr.No. Name of Students Class Position
1 N.Shevanthi IXA 1st Position
2 Rudra Babu VIC 2nd Position
3 Akanksha VIIC 3rd Position
  • Best Reader Awards (उत्कृष्ट पाठक पुरस्कार)-2018-2019
Sr.No. Name of Students Class
1 Kumari Siddhi VIB
2 Ved Kulkarni VIIC
3 Harshita Yadav VIIIC
4 Srusti Auti IXB
5 Raj Uppadhyay XC
6 Ashish Shingote XIB
7 Shreya Pawar XIIC